Co oznacza mieszkanie pod klucz?

Często od deweloperów można usłyszeć, że oferują oni gotowe zakup mieszkania. Co oznacza ten zwrot i czego można się w takim przypadku spodziewać? Kiedy można zgłosić do sprzedającego reklamację związaną z niewywiązaniem się z obietnicy? Sprawdź sam, jak określony jest standard określany jako wykańczanie mieszkań pod klucz.

Projekty i wykończenie mieszkań pod klucz

Jeśli w ogłoszeniu jest wskazane do sprzedaży mieszkanie pod klucz, oznacza to, że jest ono już na ostatnim etapie budowy. W takiej nieruchomości nie ma już żadnych prac budowlanych do przeprowadzenia. Teoretycznie nowi mieszkańcy mogą się od razu wprowadzić do zakupionego lokum. Jednak w praktyce wygląda to różnie. Pojęcie stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego czy właśnie wykończenia pod klucz nie jest określone w żadnych przepisach.

Choć w potocznym rozumieniu tego określenia istnieją jasno zarysowane zasady, co powinno być już na tym etapie wykonane, w praktyce nie można powołać się na żaden konkretny zapis. Może prowadzić to do wielu nadużyć. Dlatego też w czasie podpisywania umowy warto nalegać na ścisłe określenie zakresu wykonanych prac.

Co powinno być wykończone?

Kompleksowe wykończenie pod klucz to kompleksowe rozwiązanie, które posiada już najczęściej:

  • wykończone i pomalowane ściany,
  • położone posadzki,
  • instalację armatury łazienkowej,
  • założoną część mebli kuchennych,
  • zainstalowane okna i drzwi.

Decydując się na kupno mieszkania, powinieneś zadbać tylko o wniesienie mebli do środka i udekorować swoje nowe lokum.

20200128_172136

Zaprojektujemy i wykończymy dom pod klucz

Kupując od dewelopera, musisz zwrócić uwagę na dokładną listę, jakie prace wykończeniowe mają być już zrobione. Jednak to nie jedyna rzecz, której musisz dopilnować. Aranżacja mieszkania pod klucz także powinna podlegać Twojej ocenie.

Wielu deweloperów umożliwia wybór, jakie posadzki i wykończenie ścian będzie odpowiednie. Warto tego dopilnować, aby mieszkanie pod klucz nie otrzymało najtańszych płytek położonych na podłodze w cenie profesjonalnego parkietu dębowego. Duże znaczenie mają też kolory na jakie pomalowane zostały ściany. Muszą one pasować do Twoich przyszłych mebli. Również jakość użytej farby należy dokładnie określić już na etapie spisywania umowy.

Koszty wykończenia mieszkania pod klucz

W Polsce dużo popularniejsza jest sprzedaż mieszkań w stanie surowym zamkniętym oraz deweloperskim. Z jednej strony umożliwia to szybsze zamknięcie inwestycji firmom sprzedającym, a z drugiej – nowi właściciele mogą wykończyć nowe lokum według własnych wymagań. Warto mieć na uwadze, jakie koszty wykończenia mieszkania pod klucz mogą wygenerować materiały budowlane, prace wykonawcze, usługi projektowe, wyposażenie wnętrza oraz ewentualne koszty związane z meblami i dekoracjami, aby dokładnie oszacować całkowity budżet inwestycji.

Jednak mieszkanie pod klucz – czyli gotowego od razu do zamieszkania ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala szybciej się przeprowadzić, co ma ogromne znaczenie przy sprzedaży poprzedniego domu lub mieszkania. Wykończenie podłóg i ścian wymaga też zatrudnienia fachowców i ekip budowlanych. Pod tym kątem firma deweloperska ma większe możliwości negocjowania ceny przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania.

Cena wykończenia pod klucz

Wybór między mieszkaniem wykończonym, a w stanie deweloperskim podejmowany jest na podstawie aktualnej sytuacji kupującego oraz jego możliwości finansowych – wykończenie mieszkania przez dewelopera najczęściej kosztuje więcej, niż wykonanie podłóg i ścian samemu.

Wykończenie wnętrz – urządzanie pod klucz krok po kroku

Mieszkanie pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć swoje własne cztery kąty, ale nie mają czasu, umiejętności lub zasobów, aby zająć się całym procesem od początku do końca. Mieszkanie pod klucz oznacza, że firma budowlana zajmuje się całym procesem budowy nieruchomości, począwszy od projektowania, przez budowę, po wykończenie wnętrz i doprowadzenie do stanu gotowego do zamieszkania.

Gdzie znajdę kompleksowe wykończenie wnętrz pod klucz? Projektowanie wnętrz MPD Projekt

Jeżeli poszukujesz firmy, która kompleksowo zajmie się wykończeniem mieszkania, to dobrze trafiłeś/aś! Zapraszamy do kontaktu.