Ile kosztuje remont łazienki?

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, czy mieszkaniu, samotnie, czy z rodziną, raz na jakiś czas konieczne jest odświeżenie swojego lokum. Remont jest czynnością niezbyt lubianą, lecz konieczną, a wykonywany regularnie pozwoli na zachowanie wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu w odpowiednim stanie i estetyce. Jednym z najrzadziej remontowanych pomieszczeń w naszych domach jest łazienka, często traktowana w tej kwestii nieco po macoszemu. Dlaczego podczas prac remontowych nie warto pomijać tego pomieszczenia i ile kosztuje remont łazienki?

Remont łazienki – co musisz wiedzieć?

Remont łazienki znacznie różni się od odświeżania jakiegokolwiek pokoju – sypialni, salonu czy gabinetu. Prace, które składają się na jej odświeżenie są znacznie bardziej wymagające i czasochłonne, niż przemalowanie ścian i zakup nowych mebli do pokoju. Mimo wszystko warto zainwestować w nie swoje pieniądze i czas. Dlaczego? Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w domu, które nierzadko narażone jest na powstawanie nieestetycznych, ale i szkodliwych dla domowników grzybów i pleśni.

W nieodświeżanej, nieremontowanej łazience problem ten będzie tylko narastał, niekorzystnie wpływając zarówno na estetykę wnętrza, jak i komfort korzystania z niego, a także zdrowie domowników. Co jeszcze powinno przekonać nas do remontu? Stare urządzenia sanitarne i instalacje w łazience mogą narażać nas na podwyższone koszty użytkowania pomieszczenia, a co za tym idzie wyższe rachunki. Co więcej, nieszczelna instalacja może wywołać wiele szkód nie tylko w naszym mieszkaniu, ale również u naszych sąsiadów.

na zdjęciu widoczna jest umywalka oraz lustro

Polecamy artykuł: Ekskluzywne wnętrza

Remont łazienki – ile to kosztuje?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że na powyższe pytanie właściwie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Całkowity koszt remontu łazienki zależny jest bowiem od co najmniej kilku najważniejszych czynników, takich jak zakres wykonywanych prac, powierzchnia łazienki, a także nasze miejsce zamieszkania.

Ceny materiałów, mebli łazienkowych i akcesoriów remontowych, ale także koszty samego wykonania remontu, przedstawiają się bowiem bardzo różnie w poszczególnych województwach naszego kraju. Najdroższe są zdecydowanie województwa mazowieckie i małopolskie, z kolei do najtańszych zaliczyć możemy świętokrzyskie oraz podkarpackie.

Aby oszacować średnią cenę remontu łazienki warto zastanowić się nad poszczególnymi pracami, które będą wykonywane w pomieszczeniu. Do najważniejszych i najczęściej wykonywanych należą tu zdecydowanie skuwanie oraz układanie płytek podłogowych i ściennych, a także gruntowanie i malowanie ścian. Wiele osób, podczas remontu łazienki decyduje się również na wymianę urządzeń sanitarnych. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę zarówno cenę samych urządzeń, jak i kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić za tak zwany biały montaż.

Najtańszymi pracami w łazience są zdecydowanie gruntowanie i malowanie ścian, co wiąże się z kosztem około 13 do 15 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe są z kolei prace związane ze skuwaniem, jak i układaniem płytek, na które to przygotować należy kwoty rzędu kolejno od 35 do 50 złotych oraz 75 do nawet 190 złotych za metr kwadratowy. Tak ogromna rozbieżność w cenie układania płytek wynika z szerokiego i zróżnicowanego wyboru ich rodzajów oraz rozmiarów. Im mniejsza płytka tym wyższy jest koszt jej ułożenia. Na podium znajduje się natomiast układanie płytek gresowych oraz mozaiki.