Jak rozjaśnić wnętrze mieszkania?

Wnętrza wypełnione światłem pozytywnie wpływają na samopoczucie. Pomagają nam być bardziej efektywnymi, poprawiają nasz nastrój i są niezwykle przytulne. Co jednak można zrobić, aby wypełnić swoje pomieszczenie światłem?

Etap planowania i remontu

Jeżeli masz taką możliwość – warto zacząć od gruntownych zmian, które uzupełnisz o wiele dodatkowych rozwiązań. Są to zmiany, które nie obejdą się bez większej ingerencji w mieszkanie i wymagają poświęcenia czasu – jednak ich efekty z pewnością cię nie zawiodą.

 1. Wymiana okien. Najczęściej, kiedy już je mamy i nie dzieje się nic złego – zapominamy o nich w kontekście ewentualnej wymiany na nowe. Producenci prześcigają się jednak w rozwiązaniach, które mogą odmienić twoje wnętrza. Okna przepuszczające więcej światła, odpowiednio zaprojektowany kształt czy rozmieszczenie – każdy detal warto omówić ze specjalistami.
 2. Malowanie ścian. Im jaśniejsze barwy tym lepiej – biel znakomicie rozjaśni twoje pomieszczenie i stylowo komponuje się z kolorowymi, żywymi dodatkami, które z powodzeniem przełamią jej chłód.
 3. Podłogi. Zasada jest taka sama – jasne podłogi, panele czy dywany optycznie dodają pomieszczeniu nie tylko objętości, ale także światła.
 4. Oświetlenie. Podczas planowania lub remontu ciemnego pomieszczenia warto pamiętać o kilku źródłach światła o barwie i natężeniu odpowiednim do twoich potrzeb. Tak doświetlone pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne.

Jak rozjaśnić wnętrze mieszkania?

Polecamy artykuł: Mieszkanie pod klucz – czym jest ten standard?

Etap drugi – ozdabianie

Aby wprowadzić zmiany nie musisz od razu inwestować w remont całego mieszkania. Warto znać drobne sztuczki, które pozwolą ci cieszyć się światłem w pomieszczeniu , a także jego odnowionym stylem.

 1. Nie masz możliwości wymiany okna? Pomaluj jego obramowanie, parapety i wnęki przyokienne na biało. W ten sposób optycznie rozjaśnisz całe pomieszczenie.
 2. Lustro. Zamontowane na ścianie naprzeciw okna skutecznie przechwyci promienie słoneczne i rozproszy je na cały pokój. Wkomponowane w obrazy nada pomieszczeniu elegancji i stylu.
 3. Meble czynią cuda. Dobre oświetlenie znakomicie może wędrować po jasnych powierzchniach, szklanych blatach, a także połyskujących wykończeniach.
 4. Żaluzje zamiast przytłaczających zasłon, pozwolą ci kontrolować ilość światła w pomieszczeniu, a także optycznie je powiększą.

Czas na detale

Kochasz dobierać dodatki do swojego mieszkania? To znakomity sposób na więcej światła w pomieszczeniu. Dodatki możesz także regularnie wymieniać – w ten sposób z pewnością nie zagrozi ci nuda w czterech ścianach.

 1. Obrazy – jasna sztuka za szkłem odbija światło i dodaje pomieszczeniu wyjątkowego stylu.
 2. Poduszki – eleganckie poszewki zarówno w żywych, intensywnych barwach, przeciwnie do ścian, jak i w stonowanych, jasnych barwach sprawiają, że pomieszczenie się rozjaśnia.
 3. Dla fanów firanek również jest opcja – lekkie, zwiewne materiały pozwolą ci cieszyć się światłem, a także stylowymi walorami ozdób okiennych.
 4. Świece – ich ciepły blask rozjaśnia, wprowadza niezwykły nastrój, a także znakomicie rezonuje z jasnymi barwami. Eleganckie świeczniki postawią stylową kropkę nad i.