Jak urządzić dwupokojowe mieszkanie? Funkcjonalna aranżacja niewielkiej przestrzeni

Niewielka powierzchnia mieszkania to niemałe wyzwanie w kwestii aranżacji. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – sprawdź, na jakie rozwiązania warto postawić.

Wielofunkcyjne meble – podstawa aranżacji w małym mieszkaniu

Dwupokojowe mieszkanie o skromnym metrażu zdecydowanie nie jest miejscem na meble o złożonym kształcie czy zbędne ozdoby. Zamiast tego warto postawić na rozwiązania, w których priorytetem jest funkcjonalność. Idealnym przykładem są meble wielofunkcyjne, realizujące rolę różnych elementów wystroju. Tego typu propozycje są obecne już u niemal wszystkich producentów – szczególnie warto zwrócić uwagę na meble modułowe i systemowe, których konfiguracja może być swobodnie dostosowywana do dostępnej przestrzeni.

Świetnym pomysłem będą też propozycje, takie jak biurko zintegrowane z szafką. Przy niewielkiej powierzchni warto zadbać o maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej: jeśli masz możliwość skorzystania z szaf, które sięgają do samego sufitu, takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Na samej górze schowaj rzadziej używane przedmioty, a niżej te, których potrzebujesz na co dzień. Podobny efekt można osiągnąć ze strategicznie rozmieszczonymi półkami.

Meble rozkładane

Oprócz mebli wielofunkcyjnych interesującym rozwiązaniem są też modele rozkładane. W tym przypadku możesz postawić m.in. na składany lub wysuwany stół, którego rozmiar można dostosować do aktualnych potrzeb. Jeśli ilość miejsca jest naprawdę ograniczona, ciekawym wyborem może okazać się też szafka z łóżkiem, dzięki której bez przeszkód uzyskasz więcej wolnej przestrzeni w dzień. Kolejny element wyposażenia, na który warto zwrócić uwagę w małym mieszkaniu, to rozkładany narożnik. Taki mebel może pełnić różne funkcje w dzień i w nocy – wygodna kanapa narożna sprawdzi się jako miejsce do wypoczynku lub do snu.

Mieszkanie
fot. freepik.com

To jednak nie wszystko: chcąc funkcjonalnie umeblować małe mieszkanie, rozejrzyj się także za meblami, które pozwolą Ci przechować różne przedmioty bez potrzeby wstawiania kolejnych szafek. Jednym z najpopularniejszych przykładów są pufy ze schowkiem. Tego typu meble są zaskakująco pojemne, a jednocześnie służą jako wygodne miejsce do siedzenia, ponadto umożliwiając łatwe przenoszenie w różne miejsca.

Jak połączyć funkcjonalność ze stylem?

Nacisk na funkcjonalność nie musi oznaczać, że Twoje mieszkanie będzie sprawiać wrażenie ciasnego lub niekomfortowego. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele sposobów, by wizualnie powiększyć dostępną przestrzeń i zadbać o przytulny klimat. Klasycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z mebli w jasnych kolorach, dzięki którym pomieszczenia będą sprawiać wrażenie większych, niż faktycznie są. Podobną funkcję spełniają lustra. Podążając za sugestią zakupu mebli wielofunkcyjnych, możesz postawić np. na szafę z lustrami, która doskonale sprawdzi się w przedpokoju, pozwalając Ci zaoszczędzić cenne miejsce.

Podsumowując, jeśli chcesz funkcjonalnie zaaranżować małe, dwupokojowe mieszkanie, pamiętaj przede wszystkim o meblach wielofunkcyjnych i modułowych, a także o jasnych kolorach. Taki wybór pozwoli Ci cieszyć się wygodą każdego dnia nawet na niewielkim metrażu!

Sprawdź także: Co oznacza mieszkanie pod klucz?