Stan deweloperski – co to?

W poszukiwaniu domu lub lokalu pod inwestycję bez problemu można natknąć się na określenie „nieruchomość w stanie deweloperskim”. Dla wielu osób stan ten nie jest do końca jasny. Czym cechuje się taka nieruchomość? Na co należy zwrócić uwagę?

Definicja

W ogromnym skrócie można powiedzieć, że stan deweloperski to nieruchomości w stanie surowym, w których należy przeprowadzić niezbędne prace wykończeniowe. Zazwyczaj obejmuje między innymi:

  1. wykonanie ocieplenia, tynków, cokołów i podbitki,
  2. wszelkie instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz centralnego ogrzewania,
  3. wszystkie media, takie jak: prąd, gaz, woda, kanalizacja.

Warto jednak za każdym razem zapoznawać się ze szczegółowymi danymi technicznymi budynku, ponieważ to właśnie tam można znaleźć informacje o standardach wykonawcy, które mogą znacznie się od siebie różnić.

Dokładne elementy wykończenia w stanie deweloperskim mogą się różnić w zależności od umowy sprzedaży pomiędzy nabywcą a deweloperem. Istnieją jednak pewne standardy, jakie powinny zostać spełnione przed oddaniem nieruchomości. Wielu deweloperów oferuje też możliwość zmiany stanu deweloperskiego. Możemy np. poprosić o dodatkowe gniazdka elektryczne, zmienić rodzaj drzwi wewnętrznych czy wyciszyć ściany. Trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana wpłynie na cenę mieszkania.

Zmiany w stanie deweloperskim mogą przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności mieszkania. Z tego względu przed zakupem nieruchomości warto dokładnie przemyśleć, które elementy warto odrobinę zmodyfikować. Może się okazać, że nawet niewielka zmiana w standardzie deweloperskim znacząco poprawi komfort naszego mieszkania.

O czym warto pamiętać?

Jeżeli jesteśmy zleceniodawcą, należy bezwzględnie sprawdzić umowę, którą podpisywaliśmy – to właśnie tam określamy, co dokładnie powinno znajdować się w odbieranym przez nas stanie deweloperskim.  Wszystkie punkty warto także doprecyzować – instalacja elektryczna dla jednej strony umowy może oznaczać zamontowanie także gniazdek czy włączników, dla drugiej niekoniecznie.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o sposobie aranżacji i wykończenia wnętrz. Można zająć się tym osobiście, wyszukać specjalistów na własną rękę lub skorzystać z oferty dewelopera, który często współpracuje z określonymi wykonawcami i oferuje atrakcyjną cenę na ich usługi. Nierzadko jest to także oddzielny segment firmy deweloperskiej, z którego można skorzystać.

20190602_103138

To od nas zależy koszt wykończenia mieszkania. Specjalista może pomóc nam w projektowaniu i dobieraniu materiałów, jednak dobrze mieć chociaż zarys planu, aby nie dać się ponieść impulsywnym zakupom i decyzjom. Na zakup materiałów i wyposażenia dobrze także wybierać okresy wyprzedaży.

Kosztorys

Aby móc podjąć odpowiednią decyzję pomiędzy ofertą stanu deweloperskiego, a stanu pod klucz, warto przygotować sobie zarys kosztorysu. Zdarza się, że deweloperzy mogą mieć możliwość uzyskania konkretnych materiałów i wykończeń w cenie atrakcyjniejszej niż ta oferowana dla nas. Ważny jest także Twój czas i ilość uwagi, jaką możesz poświęcić lokalowi przed zamieszkaniem. Osoby, które decydują się na zaprojektowany i wyposażony lokal, nie muszą już martwić się ewentualnymi kosztami ekip remontowych, wyposażenia czy problemów z jego dostępnością. Nie mają jednak stuprocentowego wpływu na efekt i finalny wygląd inwestycji.

Sprawdź także: Ekskluzywne wnętrza

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego domu?

W skład stanu deweloperskiego wchodzi szereg elementów, które są zależne od umowy sprzedaży pomiędzy nabywcą a deweloperem. Standardowo w stanie deweloperskim dom powinien posiadać:

  • ocieplenie,
  • przyłączone media (instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna),
  • wykonane tynki,
  • wylewki podłogowe,
  • wstawione drzwi zewnętrzne,
  • zamontowane grzejniki,
  • przeprowadzony montaż parapetów.

Stan domu powinien umożliwiać natychmiastowe rozpoczęcie prac wykończeniowych.

W zakres stanu deweloperskiego wchodzą również wykończenie zewnętrzne budynku, które zazwyczaj obejmuje podbitkę dachową wraz z ociepleniem dachu, ocieplenie elewacji, osadzenie rur spustowych, wykonanie schodów z balustradami, przygotowanie drogi dojazdowej oraz miejsc parkingowych. Należy jednak pamiętać, że zakres stanu deweloperskiego może się różnić w zależności od konkretnego projektu i umowy sprzedaży.

Co można zmienić w stanie deweloperskim?

Kupując nieruchomość w stanie deweloperskim, klienci mają możliwość wpływania na ostateczny wygląd swojego domu lub mieszkania.

Jakie zmiany można wprowadzić w stanie deweloperskim?

  1. Układ pomieszczeń – w tym momencie możemy zdecydować o zmianie rozmieszczenia ścian działowych, dzięki czemu dostosujemy mieszkanie do własnych potrzeb. Możemy powiększyć lub zmniejszyć niektóre pomieszczenia, np. kuchnię, łazienkę czy garderobę.
  2. Wykończenie – deweloper zazwyczaj proponuje standardowe wykończenie, ale w niektórych przypadkach możemy zdecydować o zmianie materiałów wykończeniowych, jak np. drzwi wewnętrznych czy stolarki okiennej.
  3. Instalacje – jeśli zdecydujemy się na zmiany w instalacjach, to najlepiej robić to na etapie stanu deweloperskiego. Możemy np. zmienić typ instalacji grzewczej, układ łazienki czy zdecydować się na inną lokalizację grzejników.
  4. Elektryka – przed ukończeniem stanu deweloperskiego możemy zdecydować o rozmieszczeniu punktów elektrycznych, umiejscowieniu gniazd i włączników.
  5. Dodatkowe elementy – jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe elementy, np. balkon, taras, kominek, to najlepiej zrobić to właśnie na tym etapie. Późniejsze zmiany wiążą się z dużymi kosztami.

Kluczowe kwestie

Przede wszystkim, decydując się na współpracę, musimy drobiazgowo sprawdzić dewelopera. Im bardziej prestiżowy i niezawodny, tym koszt współpracy może być wyższy. Dobrego dewelopera można znaleźć jednak w przyzwoitej cenie. Kluczowym warunkiem są opinie dotychczasowych klientów i ich wiarygodność, a także rentowność wykonawcy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na głosy zadowolonych klientów, ale także tych, którzy usług nie polecają. Niezwykle ważna jest także wspomniana wcześniej lista prac, która określa, czego dokładnie możemy spodziewać się w mieszkaniu lub domu. Zakup nieruchomości deweloperskiej może także być podparty kredytem hipotecznym. Warto zapoznać się z niezbędną do podjęcia tego kroku dokumentacją.